Fanúšik menom vuvuzela.

Nedá sa prehliadnuť fakt, že v Juhoafrickej republike prebiehajú majstrovstvá sveta vo futbale. A rovnako sa nedá prepočuť ani ich spôsob povzbudzovania. Používanie trúbky menom vuvuzela je po celom svete asi najdiskutovanejšia téma. Väčšina ostatného sveta nechápe a nemá pochopenie pre tento spôsob povzbudzovania. A nečudujem sa im. Vydržať 90 minút bzučanie pripomínajúceho včelí úľ, to chce fakt trpezlivosť. Navyše v mieste konania nejde o jemné bzučanie, keďže zvuk má hlasitosť približne 124dB (pre porovnanie zbíjačka na ulici má hlasitosť približne 100dB). A prečo o tom vlastne píšem na tejto stránke?

Na internete sa takmer okamžite objavili sťažnosti na tento zvuk, a rovnako rýchlo začali pribúdať špekulanti, ktorý dokážu zázračne tento bzukot odstrániť. Na rôznych stránkach si samozrejme za určitý poplatok môžete stiahnuť krátky audio súbor, ktorý vraj pri prehrávaní  jednoducho vysiela zvuk s opačnou fázou, čím vzniká skladanie vĺn (interferencia) a zvuk sa tak eliminuje. No nevyskúšajte si za pár dolárov stiahnuť tento súbor. (antivuvuzelafilter.com) Okrem tejto lacnejšej varianty vznikli zázračnou rýchlosťou aj filtre vo forme čiernych záhadných krabičiek, ktoré by mali mať rovnaký efekt. Samozrejme ich cena je adekvátne k technológii oveľa vyššia, ale keď si vezmete ich jednorázové použitie, tento nápad asi veľmi neuspeje.

Pre fanúšikov prikladám ešte jeden návod, ktorý by mal fungovať na televízoroch s ekvalizérom. Teoreticky by malo stačiť stiahnuť úroveň zvuku pri frekvencii 300Hz, tak ako je to vidno tu. Pokúsim sa overiť obe varianty a o úspechu vás budem informovať.

admin

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply