Založenie živnosti

Myslím si že po niekoľkých článkoch s podnikateľskými nápadmi sa patrí uviesť aspoň základné aktuálne informácie ako si založiť živnosť. Po niekoľkých legislatívnych úpravách sa nejedná o žiadnu zložitú vec.

V prvom rade je potrebné navštíviť jednotné kontaktné miesto živnostenského odboru nachádzajúceho sa na obvodnom úrade. Vďaka tomuto kontaktnému miestu odpadla povinnosť žiadať o  výpis z registra trestov, návšteva daňového úradu a zdravotnej poisťovne, keďže všetky potrebné tlačivá sa vyplnia pri registrácii. K registrácii je potrebné si priniesť hlavne občiansky preukaz, 3EUR kolok (krát počet živností o ktoré máte záujem), prípadne doklad preukazujúci vašu odbornosť.

Registrácia v sociálnej poisťovni nie je povinná. Povinnosť a výška platieb sa stanovuje až nasledujúci rok po začiatku podnikania, pričom smerodajným je hrubý príjem za predchádzajúci rok. Ak príjem presiahne 12-násobok minimálnej mzdy, musíte sa povinne registrovať ako platiteľ poistení.

Ak poskytujete služby alebo tovar v hotovosti máte povinnosť zaregistrovať registračnú pokladnicu a odporúča sa aj založenie podnikateľského účtu. U ohlasovacích živností je živnostenský úrad povinný vydať živnostenský list do 5 pracovných dní od doručenia a podpísania všetkých dokumentov.

Postup založenia naozaj nie je zložitý proces a pracovníci vám na úrade väčšinou ochotne poradia a pomôžu. Ak by ste si chceli dopredu naštudovať alebo si prezrieť bližsie, konkrétnejšie informácie, môžete si ich prečítať napr. na stránkach www.podnikam.sk alebo na stránkach Slovenského živnostenského zväzu.

admin

Author admin

More posts by admin

Join the discussion 3 Comments

 • Šalkovský says:

  Dobry den, chcem sa spytat, ci mozem pri otvarani zivnosti kontaktovat jednotné kontaktné miesto živnostenského odboru na lubovolnom mieste alebo je to urcene podla miesta trvaleho bydliska.
  Dakujem

 • admin says:

  Dobry den,
  kontaktovat mozete hociktore kontaktne miesto zivnostenskeho odboru, akurat nie som si isty ci dokazete vsetko aj vybavit. Prikladam Vam odkaz, kde su uvedene kontakty, skuste zavolat, podla skusenosti tam sedia celkom ochotni ludia. ( http://www.minv.sk/?kontakty-na-jkm-v-sr )

 • Daniel Zimka says:

  Dobrý deň, ja by som veľmi rád podnikal, ale v inom odbore než v ktorom som odborne vyškolený. Je to pri zakladaní živnosti problém? Ak som napríklad odborne vyškolený grafik s maturitou, môžem si založiť živnosť napríklad s výkopovými prácami?

Leave a Reply