Rodinné podnikanie

Dnešný krátky príbeh vám vyrozpráva jedna známa a namiesto konkretných rád, priamych nápadov a bez odpovedí na rôzne otázky vás to možno inšpiruje a dokope vás to k prvému kroku na ceste za vlastným podnikaním, pretože práve tento krok je nesmierne ťažký. Ale teraz už späť k príbehu, ktorý nám dnes vyrozpráva Vierka.

Moji rodičia už niekoľko rokov  spoločne podnikajú. Najskôr si otec založil živnosť a mamina, keďže bola doma na materskej dovolenke mu pomáhala ako mohla, viedla mu účtovníctvo, dohliadala na faktúry a reklamácie tovarov. Potom ako sa mu začalo dariť, rozhodli sa pre založenie sro, predsa len aj na zákazníkov lepšie pôsobí, ak vedia, že spolupracujú s firmou, a nie s malým živnostníkom. V podnikaní sa im veľmi dobre darilo a začali dokonca exportovať výrobky aj do zahraničia.

Pred dvomi rokmi, keď vypukla ekonomická kríza mali strach, čo bude, a či vôbec ich podnik v tak náročnej skúške obstojí. Mali strach nielen o podnik, ale aj o rodinu, pretože podnik zabezpečuje obživu celej našej rodine. Nevedeli, ako a či vôbec sa budú naše výrobky predávať. Z počiatku to vyzeralo tak, že nastane ten najhorší scenár, a že budú nútení pristúpiť k predaju sro.  Podnikateľské prostredie na Slovensku sa začalo čoraz viac zhoršovať, a podmienky na podnikanie na Slovensku boli  čoraz ťažšie. Teraz s odstupom dvoch rokov môžem povedať, že podnik túto náročnú skúšku obstál, a záujem o naše výrobky je každým dňom vyšší.

Ja som tento rok úspešne ukončila štúdium na vysokej škole, a keďže s našou rodinou firmou vyrastám už od malička rodičia sa rozhodli, že vo firme spravia určité zmeny. Pre mňa tou najdôležitejšou a zároveň najväčšou zmenou je fakt, že som sa stala ich spoločníčkou. Keď sme chceli uskutočniť určité zmeny v sro, museli sme navštíviť nášho právnika, ktorý nám vysvetlil ako máme postupovať, a čo všetko je potrebné vybaviť, aby mohli byť zmeny uskutočnené. Trvalo niekoľko týždňov, kým boli všetky zmeny oficiálne uskutočnené, ale teraz môžem povedať, že nie je nič lepšie, ako pracovať vo vlastnej firme a zarábať sám na seba.

(PR článok)

admin

Author admin

More posts by admin

Join the discussion One Comment

Leave a Reply