Výchovné zariadenia na šetrenie energie

V poslednom období sa stále častejšie objavujú informácie spojené s ekológiou a rady ako ušetriť energiu, a teda chrániť životné prostredie. V nasledujúcom článku si predstavíme niekoľko spoločností a ich produkty zamerané na šetrenie energií v domácnosti. Všetky predstavené produkty vychádzajú z jednej základnej myšlienky a tou je viditeľnosť spotrebovanej energie. T.j. aby sme mohli ušetriť musíme vedieť v ktorej oblasti, pri ktorých spotrebičoch a pri ktorých úkonoch to má aký vplyv.

Sprchový časovač s alarmom

Medzi zaujímavú pomôcku spoločnosti Efergy patrí Shower Time (sprchový časovač). Jeho úlohou je porovnávať čas strávený sprchovaním a dosiahnuť čas pod stanovený limit. Zariadenie sa kalibruje pomocou špeciálneho vaku, ktorý sa pri vašom optimálnom tlaku vody naplní a tým sa nakalibruje čas na určité množstvo vody. Doba sprchovania sa následne môže upraviť a zariadenie vás upozorní ak prekročíte stanovený čas, navyše si pamätá dáta za posledný mesiac. Cena tejto “hračky” je približne 10 Eur.

Riadiaca a monitorovacia jednotka

Spoločnosť Tendril ponúka užívateľom trochu viac ako len obyčajné meranie a porovnávanie energií. S aplikáciou podobného “systému” by som však rátal už pri výstavbe domu resp. pri prerábaní bytu. Ide o komplexný systém, ktorý centralizuje manažment jednotlivých zásuviek, zariadení a pod. Na riadenie systému slúži prehľadné rozhranie malého zariadenia podobnému  malému budíku alebo aplikácia pripojená k domácej “elektrickej” sieti. Systém dokáže sledovať spotrebu spotrebičov, vypínať zariadenia z tzv. “Stand by” režimu podľa definovaného profilu keď nikto nie je doma, ovládať termostat podľa definovaných profilov a pod. Porovnáva dáta na mesačnej báze a užívateľovi dáva možnosť optimalizovať profily podľa prítomnosti v domácnosti, nastavovať termostat na diaľku cez internet a pod.

Detská lampa v tvare ducha

Predstaviť šetrenie energie aj tým najmenším sa rozhodla spoločnosť TH Design. Ich malá lampa v tvare ducha (neviem či by pre deti nebol lepší iný tvar) sa pri zapnutí prezentuje zeleným svetlom. Po dlhodobom svietení  sa farba zmení cez žltú, oranžovú až na červenú (približne po ôsmich hodinách), čím signalizuje príliš dlhé svietenie. Lampa navyše dokáže preniesť údaje aj na počítač a deťom ukázať koľko ušetrili alebo minuli elektrickej energie, samozrejme v milej obrázkovej a výchovnej forme.

Svietiaca predlžovacia šnúra

Upozorniť na zvýšenú spotrebu sa rozhodla aj dizajnová spoločnosť Static!. Predlžovacia šnúra z ich dielne pri prenose elektrickej energie svieti. A to tým viac čím je väčšia spotreba.

Ani toto príslušenstvo nemá za hlavnú úlohu šetriť elektrickú energiu priamo ale určitou výchovnou formou. Tieto zariadenia na našom trhu podľa môjho prehľadu ešte stále chýbajú a keďže táto téma je viac než aktuálna, je tu šanca priniesť tieto produkty na náš trh.

zdroj: www.springwise.com

admin

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply